fbpx

Kestvuskatse

Kuidas tõestada teie valmistatud toidu (näiteks kartulisalat majoneesiga) säilivusaeg ? Toidu säilivusaega ja nõuetekohasust saab kahte moodi määrata. Esiteks saab vaadata, kas teie valmistatud toidu säilitamisnõuded leiduvad Põllumajandusministri 5. augusti 2002. a määruses nr 66 “Toidu säilitamisnõuded.” Seda saab vaadata ka elektroonilisest Riigiteatajast SIIT. Kui teie valmistatud toitu ei leidu nimekirjas ja puuduvad ka sarnased toidud või kui soovite tõestada, et teie toit säilib kauem kui näiteks 6 tundi, siis tuleb toidule teha kestvuskatsed.

Kestvuskatse kord sätestatakse Vabariigi Valitsuse 30. detsembri 1999. a määruses nr 445 „Kestvuskatsete tegemise kord” (lugege seda SIIT).

Tallinlased saavad pöörduda Tallinna Veterinaar- ja Toidulaboratooriumisse (www.vetlab.ee), aadress Väike- Paala 3. Lähima laboratooriumi leiate SIIT.  Kui soovite avalduse eelnevalt ära täita, siis leiate blanketid nende kodulehelt „Tellimuste vormid.“ Sealt saate valida omale sobiva kaaskirja, mis läheb toiduga  kaasa, salati puhul valige blanket nimega „Muu toidu uurimiseks.“

Blanketil tuleb täita ära muuhulgas Proovi nimetus (näiteks kartulisalat majoneesiga), proovi kogus (nt 100 g), valmistamise aeg (nt 01.03.2011 kell 10:54), realisatsiooni lõpp (pakkuge välja, kui palju te tahate, et parim enne oleks, näiteks 3 päeva) ja pakendamise viis (plastikkarbis, hermeetiliselt suletud). Kestvuskatsete korral tuleb täita veel üks lahter „Kestvuskatsete korral analüüsidega alustamise kuupäev/kellaaeg, proovi(de) säilitamise tingimused.” Siia märkige lause, et tahate, et katsed tehakse kolmandal päeval, nt 3.03.2011 kell 10:54. Ja märkida säilitamisaeg (nt +2…+6C).

Katsete tegemine maksab, hinnakiri : http://www.vetlab.ee/?a=page&page=teenused . Seda, milliseid proove peab võtma salatist (ntListeria spp./ L.monocytogenes või nt bakterite üldarv), aitab määrata teile määratud järelevalveametnik.

Küsimuste korral saab helistada Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi proovide vastuvõttu telefonil 7 386 107 või teie järelevalveametnikule. GC.

 

 

Andmed: GC erakogu, elektrooniline Riigiteataja, Veterinaar- ja Toidulaboratoorium, Põllumajandusministeerium, Veterinaar- ja Toiduamet, pilt Google Image/ blog.rootshell